WYBÓR STRUN NYLONOWYCH

Gitara jest bardzo popularnym instrumentem, który pomimo długiej historii staje się coraz popularniejszy. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na grę na gitarze, jednak wśród nich są osoby, które nie są zdecydowane w kwestii którą gitarę wybrać na początek. Wówczas najczęściej polecana jest gitara klasyczna, nazywana również gitarą hiszpańską. Instrument ten często jest mylony z gitarą akustyczna, jednak są to jedynie powierzchowne podobieństwa. Największą różnicą między tymi dwoma instrumentami są struny, które w przypadku gitary klasycznej są wykonane z nylonu. To właśnie ze względu na struny, gitara ta jest tak często polecana dla początkujących. Są one nieco grubsze niż struny wykonane z metalu, a w dodatku są miękkie, dlatego początkujący muzycy nie cierpią tak z powodu bólu opuszków.

Nylonowe struny występują w różnych zestawach i najczęściej określa się je według twardości, a nie według grubości, jak w przypadku reszty gitar. Chcąc grać na standardowej grubości, powinniśmy wybrać zestaw oznaczony jako normal tension, taki jak na przykład D’Addario EJ43 Pro Arte. Brzmienie tych strun jest zrównoważone, ciepłe i pełne średnich tonów, a twardość nie powinna sprawić problemów w grze osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z gitarą.

Jeżeli mimo to struny wydają się być zbyt twarde, dobrym wyborem będzie zestaw oznaczony jako light tension. Podczas strojenia gitary klasycznej powinniśmy zachować spokój i ostrożność, ponieważ nylon jest delikatnym i charakterystycznym materiałem, który jest podatny na rozciąganie. Podczas strojenia warto nie naciągać najcieńszych strun od razu do końca, tylko częściowo, dając im chwilę na przyzwyczajenie się. Najcieńsza struna lubi pękać podczas pierwszego strojenia, więc to z nią powinniśmy zachować największą ostrożność, zwracając przy okazji uwagę na to, czy mostek naszej gitary nie posiada ostrych zakończeń. Najbardziej musimy uważać podczas strojenia tańszych strun, jednak wybierając produkty firm takich jak na przykład Savarez. Struny do gitary klasycznej różnią się między sobą brzmieniem, dlatego warto wybierać różne zestawy, ponieważ w ten sposób najłatwiej sprawdzić jakie struny są dla nas najlepszym wyborem.