WYBÓR GITARY KLASYCZNEJ

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów, a jej popularność wzrasta z czasem. Dlaczego gitara cieszy się tak wielkim zainteresowaniem?

Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest uniwersalność tego instrumentu, ponieważ gitara nadaje się do grania każdego gatunku muzycznego. Można jej używać jako akompaniamentu do śpiewu lub jako samodzielnego instrumentu, na którym zagramy solówki lub posłużymy się techniką fingerstyle, dzięki której zagramy sekcję rytmiczną i melodyczną jednocześnie. Warto zwrócić uwagę również na to, że gitara nie jest instrumentem stacjonarnym, lecz mobilnym.

Przykładem stacjonarnego instrumentu może być duże i ciężkie pianino, podczas gdy gitarę możemy zapakować do pokrowca lub futerału i grać na niej gdy tylko będziemy chcieli. Wiemy już, że gitara jest niewątpliwie interesującym instrumentem, ale jaki jej rodzaj będzie odpowiedni dla początkującego gitarzysty? Najczęściej poleca się gitary klasyczne, lecz prawda jest taka, że można zacząć swoją muzyczną przygodę na każdym rodzaju gitary, więc jeśli mamy pewność, że będziemy grać na elektrycznej, wówczas warto wybrać gitarę elektryczną. Klasyczna odmiana tego instrumentu jest jednak najbezpieczniejszą dla kogoś, kto dopiero zaczyna uczyć się gry. Najważniejszym aspektem wyróżniającym gitarę klasyczną na tle swoich elektrycznych, akustycznych i basowych sióstr, są struny, które wykonane są z nylonu.

Takie struny są znacznie bardziej przyjazne dla palców początkującego gitarzysty, niż struny metalowe, które potrafią kaleczyć nieprzyzwyczajone opuszki, a to może spowodować obniżenie zapału do dalszej nauki.

Bardzo dobrym wyborem na początek, jest gitara Alvaro 27. Model ten jest przystępny cenowo, dzięki czemu nie obciąży budżetu przyszłego gitarzysty. Gitara ta posiada świerkową płytę wierzchnią, oraz boki i spód wykonane z drewna sapeli. Takie połączenie gwarantuje nam ciepłe brzmienie, które jednocześnie jest bardzo klarowne. Na uwagę zasługuje także gryf gitary, który jest bardzo dobrze wyprofilowany, czym znacząco poprawia wygodę użytkowania.

Wybierając pierwszą gitarę klasyczną, powinniśmy zwrócić uwagę na jej rozmiar. Modele z oznaczeniem ½ lub ¾ są przeznaczone dla dzieci, dlatego jeśli kupujemy instrument dla siebie lub dziecka, które ma co najmniej dziesięć lat, wówczas najlepszym wyborem będzie pełnowymiarowa gitara, czyli taka z oznaczeniem 4/4.