STROJENIE GITARY KLASYCZNEJ

Początki gry na gitarze zawsze niosą ze sobą sporo trudności. Gitara jest jednym z najchętniej wybieranych instrumentów, ale nie oznacza to, że swoją popularność zawdzięcza łatwości gry. Początki zawsze są trudne, dlatego warto zaopatrzyć się w poradniki, zarówno te w postaci książek jak i internetowe. Poza pomocami w zdobyciu wiedzy teoretycznej, powinniśmy pomyśleć także nad zaopatrzeniem się w pomoce związane z kwestiami praktycznymi. Mowa tu o akcesoriach, a przede wszystkim o stroiku.

Gitarę należy stroić przed każdą grą, dlatego stroik powinien znaleźć się w ekwipunku każdego gitarzysty. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, a na początek wystarczy podstawowy sprzęt, taki jak na przykład Snark SN 3. Aby nastroić gitarę, należy włączyć stroik, a następnie szarpnąć wybraną przez nas strunę. Urządzenie poinformuje nas czy powinniśmy strunę naciągnąć czy poluzować. Początkujący gitarzyści mogą mieć problem ze strojeniem gitary, szczególnie jeśli grają na gitarze klasycznej ze świeżo założonymi strunami. Nylon z którego są wykonane, jest bardzo elastycznym materiałem, który posiada stosunkowo długi czas rozciągania. Chwilę po nastrojeniu strun prawdopodobnie zgubią one swój strój. Należy wówczas stopniowo je dostrajać i dać im czas na to by się przyzwyczaiły, rozciągnęły i przestały się rozstrajać. Podczas strojenia warto jest zostawić sobie kilka centymetrów nadmiaru strun, ponieważ nakręcając ją w ten sposób, utworzą się dodatkowe zwoje, które dobrze wpłyną na utrzymywanie stroju w przyszłości. Należy zauważyć, że z powodu delikatności materiału jakim jest nylon, struny pękają częściej niż te wykonane z metalu. Zdarza się to często już podczas strojenia strun. Jeżeli chcemy zmniejszyć ryzyko pęknięcia strun, nie naciągajmy ich od razu do poziomu nastrojenia. Naciągnijmy je na tyle by były naprężone, a następnie dajmy im minutę na przyzwyczajenie się. W przypadku tanich gitar klasycznych dobrze jest przed założeniem strun, sprawdzić, czy mostek instrumentu nie posiada ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować pęknięcie struny.

Stroik jest jedynym reprezentantem akcesoriów gitarowych, którego używanie jest konieczne, jeżeli chcemy by nasza nauka szła sprawnie. W sklepach muzycznych można spotkać wiele niedrogich tunerów, a przykładem marki produkującej tani sprzęt wysokiej jakości, jest między innymi Aroma.