JAK DBAĆ O GITARĘ KLASYCZNĄ?

Każdy muzyk traktuje swój instrument w sposób wyjątkowy. Nic dziwnego, w końcu im lepiej dbamy o nasz instrument tym lepiej on zabrzmi. Inaczej musimy dbać o pianino, trąbkę lub gitarę, dlatego zanim zdecydujemy się na kupno pierwszego instrumentu, wówczas powinniśmy zdobyć wiedzę, która pozwoli nam na odpowiednie zadbanie o nasz sprzęt.

Jako przykład może posłużyć gitara, którą wszyscy dobrze znamy. Wpływ na jej brzmienie ma wiele aspektów, takich jak materiały użyte do jej wykonania, technologia w której specjalizują się wybrani producenci, struny i wiele innych. Aspektem o którym niestety nie wszyscy pamiętają, jest stopień zadbania instrumentu. Gitara nie musi lśnić aby dobrze brzmieć, ale należy upewnić się, że jest ona w dobrej kondycji. Pierwszą czynnością, którą możemy wykonać sami bez niczyjej pomocy, jest czyszczenie gitary. Należy zwrócić uwagę na trzy struny, progi oraz korpus gitary. Nie wystarczy przetrzeć jej szmatką, ponieważ to może pomóc w pozbyciu się tylko wierzchniej warstwy zanieczyszczeń. Warto zainwestować w specjalne płyny do konserwacji instrumentu, których cena jest przystępna dosłownie dla każdego gitarzysty. Przykładem może być płyn Dunlop 65 ultraglide, którego koszt oscyluje w okolicach dwudziestu złotych. Płyn ten jest przeznaczony do czyszczenia strun, a poza czyszczeniem, sprawia, że palce maja lepszy poślizg, a same struny brzmią bardziej klarownie i są bardziej wytrzymałe na pękanie. Buteleczka płynu wystarcza na kilka miesięcy użytkowania, nawet jeśli czyścimy struny codziennie.

Czyszczenie strun to jednak nie wszystko, ponieważ warto zadbać także o progi, podstrunnicę i korpus, a do każdej z tych części jest osobny płyn. Jednak części tych nie musimy czyścić tak często jak strun, więc już i tak duża wydajność płynów dodatkowo wzrasta. Aby zaoszczędzić, możemy zdecydować się na wybór kompletów płynów, które posiadają wszystkie te buteleczki, wraz ze specjalnymi ściereczkami i innymi akcesoriami.

Zadbana gitara nie tylko lepiej wygląda, ale także lepiej brzmi i jest ochroniona przed niesprzyjającymi dla niej warunkami zewnętrznymi. Pamiętajmy jednak, że poza używaniem środków do konserwacji, powinniśmy przed każdą grą umyć dłonie, ponieważ jest to pierwszy, podstawowy i niezwykle ważny krok w stronę zadbanego instrumentu.