Jak siedzieć podczas gry na gitarze klasycznej?

Jak siedzieć podczas gry na gitarze klasycznej?

W tym artykule zamierzamy poruszyć temat siedzenia podczas gry. Pewnie teraz pomyślisz, że przecież właśnie siedzisz! Prawda, jednak poprawna pozycja podczas gry na gitarze klasycznej to zupełnie coś innego, a na dodatek jest to bardzo ważny aspekt prawidłowego rozwoju muzycznego.

Dobór krzesła.

Zacznijmy od krzesła. Powinno ono być stabilne oraz nie posiadać podpórek, jako że mogą one blokować swobodne ustawienie gitary. Siedzenie na kanapie sprawdza się świetnie podczas oglądania telewizora, imprezy lub majsterkowaniu przy gitarze, jednak podczas gry na gitarze klasycznej kanapa zupełnie się nie sprawdzi. Może doprowadzić nas jedynie do nieprawidłowej postury oraz bólu pleców. Stabilne i w miarę twarde krzesło zapewni, że nie zatopimy się w środku miękkiego siedziska. Dodatkowo powinno ono być wystarczająco wysokie – kąt pomiędzy udem a łydką powinien wynosić w przybliżeniu 90 stopi.

Wielu nauczycieli gitary klasycznej, skupia swoją uwagę na zestawie zasad, które opisują najlepsze sposoby siedzenia podczas gry na gitarze klasycznej, jednak prawda jest taka, że coś takiego nie istnieje. Jeżeli dokładnie przyjrzymy się różnym muzykom, możemy zauważyć, że ich sposoby siedzenia różnią się w widoczny sposób. Oczywiście istnieje zestaw ogólnych zasad, które należy stosować oraz sposoby jak odpowiednio je wykorzystać do uzyskania najlepszych rezultatów.

Zasady utrzymania prawidłowej postawy.

1. Najważniejsze jest, żeby gitarzysta czuł się komfortowo. Należy zauważyć, że pojęcie komfortu jest subiektywne i każdy kto posiada złe nawyki, może odbierać je jako dobre i komfortowe. Dobrym przykładem jest palenie papierosów lub garbienie się, które mogą sprawiać przyjemność (dawać poczucie komfortu) na krótką metę. Jednak ogólnie wiadomo, że patrząc na nie długo terminowo, palenie prowadzi do wyniszczenia organizmu i garbienie do skrzywienia kręgosłupa. Kiedy mówimy o komforcie w kontekście gry na gitarze klasycznej, mamy na myśli rozluźnione oraz proste plecy, możliwość swobodnego i głębokiego oddechu oraz pozycję, która pozwala na nieograniczone ruchy rękoma.
2. Wspomniane wcześniej plecy, powinne dawać możliwie najwięcej komfortu, z minimalną ilością napięcie oraz przekrzywień.
3. Nogi powinne być usytuowane w taki sposób, żeby zniwelować napięcie w dolnej części pleców. Zalecana odległość między nimi powinna wynosić mniej więcej tyle, ile odległość między ramionami, chociaż niektórzy gitarzyści preferują trochę szerszy rozstaw. Różne tradycyjne sposoby gry, różnie traktują temat rozstawu nóg. Dla przykładu, wielu gitarzystów hiszpańskich trzyma złączone nogi. W tym temacie również powinniśmy zastosować zasadę jak największego komfortu.
4. Lewa ręka gitarzysty, powinna być w stanie dosięgnąć gryfu oraz ustawić dłoń w prawidłowej pozycji bez potrzeby opuszczania lewego ramienia. Przy grze klasycznej, istnieją na to dwa sposoby:

– Pierwszy z nich, polega na podniesieniu lewej nogi poprzez użycie podnożka. W takim wypadku gitara jest oparta o nogę. Ustaw wysokość podnóżka tak, żebyś poczuł się jak najbardziej swobodnie. Ludzie średniego wzrostu, mogą wziąć za punkt wyjściowy około 6 cali. Wysokość tak zależy również od wysokości krzesła.

– Innym sposobem na podparcie gitary jest specjalny statyw, który spoczywa na lewej nodze muzyka. Bardziej konserwatywni muzycy klasyczni opowiadają się za użyciem podnóżka, jednak wielu bardziej postępowych muzyków oraz nauczycieli twierdzi, że podnóżek wywołuje dodatkowe napięcia. Dokładniej mówiąc, uniesiona noga powoduje lekkie przekręcenie dolnej części kręgosłupa, co powoduje jego napięcie.

Jak można zauważyć zdania w tej kwestii są mocno podzielone. Zarówno jedna jak i druga metoda ma swoje wady i zalety. Na korzyść podnożka może przemawiać lepsza kontrola oraz kontakt z gitarą. Statyw z kolei zmniejsza napięcie w kręgosłupie oraz pozwala na zachowanie bardziej naturalnej pozycji podczas gry. Pozostaje nam sprawdzić, który sposób lepiej sprawdzi się w naszym wypadku.

Kilka słów na koniec

Jeżeli zaczynamy przygodę w gitarą klasyczną, bardzo ważne jest stosowanie się do podstawowych zasad. Jeżeli wyrobimy sobie złe nawyki na początku, później będzie je ciężej skorygować. Pamiętajmy, że prawidłowa postawa ma ogromny wpływ na to jak czujemy się podczas gry, co bezpośrednio przekłada się na to jak gramy. Jeżeli nie jesteś do końca pewien jak podejść do tematu, poszukaj najlepszego nauczyciela klasycznej gry na gitarze w swojej okolicy, który da ci odpowiednie podstawy lub powie co robisz źle.

,